העיכובים בהקמת הרשות להתחדשות עירונית

ביום שני 13.02.2017 התקיים דיון מיוחד בוועדת הכלכלה בכנסת בעניין הקמת הרשות להתחדשות עירונית.  המינהלה תוקצבה ב-37 מיליון שקל וקיבלה היתר להתחייב ב-80 מיליון שקל נוספים אך עדיין לא הוקמה הרשות כמתוכנן. נזכיר כי הרשות להתחדשות עירונית היא רשות חדשה שאושרה לפני מספר חודשים בכנסת. הצעת חוק הרשות עלתה לראשונה כבר לפני כשלוש שנים אולם הליך אישורה לקח זמן רב. לאחר דיונים רבים בנוסח החוק, הוא אושר באוגוסט האחרון אולם במסגרת החוק לא נקבע תאריך תחולה, כלומר לא ננקב תאריך להקמת הרשות בפועל. גם נושא בעלי התפקידים ברשות טרם הוסדר ולא ידוע עדיין מי יכהן כראש הרשות.
ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה לדיון בשאלה מדוע הקמת הרשות להתחדשות עירונית מתעכבת. כעולה מדבריו של ראש מטה הדיור במשרד האוצר אביגדור יצחקי בדיון שהתקיים הקמתה של הרשות להתחדשות עירונית, שאמורה היתה לקום תחת משרד השיכון ולקדם פרוייקטי התחדשות עירונית ברחבי הארץ ובכמויות גדולות, מתעכב זאת מאחר ששר השיכון יואב גלנט טרם מצא אדם יעמוד בראשה.
יש לציין כי סוגיית מינוי מנהל הרשות היתה סלע מחלוקת מרכזי בין שר הבינוי והשיכון יואב גלנט שדרש כי מדובר יהיה במינוי אישי שייעשה על ידו, ובין משרד המשפטים שדרש כי ייערך מכרז. לבסוף הוחלט כי מנהל הרשות הראשון ימונה באופן אישי על ידי גלנט, והמינויים הבאים ייעשו בדרך של מכרז. אלא שמאז הקביעה האחרונה, ולמרות שלגנט קיבל את את הסמכות למנות את המנהל המינוי כאמור לא בוצע ועל כן הרשות טרם הוקמה.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך:
פרויקטים פינוי בינוי בטיפול עו"ד אלדר אדטו
פינוי בינוי- איך לקבל את המקסימום
עו"ד אלדר אדטו בתוכנית סודות הנדל"ן – ההשלכות של אישור חוק הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית
הכל על המיסים בתמ"א 38