סרבן של פרויקט פינוי-בינוי חויב לשלם מיליון שקל לשכניו

בית משפט השלום בהרצלייה קיבל את תביעתם של 27 מדיירי בניין שהתקשרו עם יזם בעסקת פינוי בינוי כנגד דייר סרבן אחד. השופט יעקב שקד חייב את הדייר הסרבן לשלם לתובעים סך של 1,000,000 ₪ בגין סירובו, ותוספת של 120,000 ₪ בגין הוצאות משפט.

מאבקם של בעלי דירות המתגוררים בשני בניינים ברחוב סמטת עוזיה ברמת השרון החל בשנת 2009, עת הוכרז מתחם הבניינים כשטח לביצוע עסקת פינוי- בינוי. על פי התוכנית עתידים להיהרס במסגרת פרויקט פינוי בינוי עתידים להיהרס הבניינים הישנים במתחם, ובמקומם ייבנו בניינים חדשים, כאשר כל אחד מבעלי הדירות יקבל דירה חדשה הגדולה בחדר נוסף מזו שגר בה קודם ובנוסף על כך כל דייר יקבל חדר ממ"ד, מרפסת וחנייה. בעל זכויות באחת הדירות סירב לעסקת פינוי בינוי והמאבק בין הדיירים עבר לכותלי בית המשפט.

בעלי הדירות הגישו תביעה כנגד הדייר הסרבן וטענו כי בסירובו לחתום על חוזה פינוי-בינוי, הוא מנסה להפעיל לחץ סחטני על התובעים, על היזם ועל שאר בעלי הדירות במתחם, וזאת במטרה לזכות בזכויות שאינן מגיעות לו. לטענת בעלי הדירות בפרויקט הפינוי בינוי נגרם להם נזק ישיר של 8,000,000 ₪ אך לצורכי אגרת בהמ"ש הם החליטו להעמיד את התביעה על סכום של 1,000,000 ₪ בלבד. טענה נוספת של התובעים נגעה לכדאיות עסקת פינוי בינוי, התובעים הציגו לבהמ"ש חוות דעת מומחה מטעמם אשר לפיה כל בעל דירה בפרויקט ישביח את דירתו ב- 900,000 ₪

מנגד, הדייר הסרבן טען כי מאחורי התביעה עומד היזם ולא בעלי הדירות, וכי מדובר בניסיון פסול להפעיל עליו לחץ. בנוסף טען כי סירובו לפרויקט הוא סביר מכיוון שאם עסקת פינוי בינוי  תתבצע אימו תיאלץ לעבור למגורים זמניים והוא לא מסכים לכך. הוא התנה את הסכמתו לפרויקט פינוי בינוי בכך שאמו המבוגרת תעבור לדירה החדשה מיידית.

בהמ"ש דחה את טענותיו של הדייר הסרבן בזו אחר זו וקבע כי אין כל פסול בעובדה שמאחורי התובעים בתביעה מכוח חוק פינוי-בינוי עומד יזם, וכי אין גם כל מניעה כי יזם זה יממן עבור הדיירים התובעים את הוצאות המשפט.  בנוסף, בהמ"ש קבע כי בעובדה שהתביעה הוגשה לצורך הפעלת לחץ על הסרבן שיצטרף לפרויקט פינוי-הבינוי אין כל פסול, "וכי מדובר בגישה מידתית וראויה העולה בקנה אחד עם תכליתו של חוק פינוי-בינוי".

לגביי טענתו האחרונה של הדייר הסרבן שהצטרפותו לפרויקט פינוי הבינוי תגרום לכך שאמו המבוגרת תיאלץ לעבור לדירה זמנית לתקופת הבנייה- בהקשר זה אמר בהמ"ש כי  "בניינים אינם  צומחים על פני הקרקע יש מאין ביום בהיר אחד, כאילו נבנו מאבני לגו".

 החלטת בית המשפט

השופט שקד קבע כי סירוב הנתבע לחתום על הסכם פינוי בינוי הוא לא סביר ונמלאו התנאים לחיובו בנזקי התובעים ולכן חייב את הדייר הסרבן לפצות את התובעים בסך של מיליון ש"ח, בתוספת הוצאות משפט בסך 120 אלף ש"ח. בנוסף השפוט שקד קבע כי בניגוד לפסיקות קודמות בנושא, כי בשל חוסר שיתוף-הפעולה מצד הדייר הסרבן להגיע להסכמות בין הצדדים בהמלצת בית המשפט, החיוב לא יבוטל גם אם הדייר הסרבן יחתום על הסכם פינוי-בינוי.

אך עם זאת ציין כי " אם הנתבע ישנה את דעתו, הוא מוזמן לפנות לתובעים… אני בטוח כי הם יהיו מוכנים לוותר על הסכום".  כך סיכם השופט את המשפט.