שיטה חדשה של אביגדור יצחקי לחישוב זכויות בתמ"א 38/2

יו"ר המועצה הארצית אביגדור יצחקי הציג בישיבת המועצה הארצית לתכנון ובניה, 3 שיטות חדשות לחישוב זכויות במסלול ההריסה והבנייה מחדש של תמ"א 38, אך אחת מהם ששונה משמעותית מהתוכנית שהופקדה להתנגדויות בנובמבר האחרון, הוכרזה כפשוטה ומעודפת וזכתה לגישה אוהדת יותר במשרד המשפטים.

על פי השיטה החדשה והמועדפת יחושבו זכויות הבנייה בפרויקטים של תמ"א 38/2 בהתאם למכפלה של כלל השטח הקיים בבניין הוותיק פי שלושה. על המכפלה הזאת יתווספו שטחי הממ"דים. לדוגמא: אם קיים בניין בן שלוש קומות ושטח כל קומה 200 מ"ר, כך שסך השטח הבנוי הוא 600 מ"ר, שטח הבניין החדש יהיה 1,800 מ"ר, בתוספת ממ"ד לכל דירה.  השיטה הזו  הוגדרה על ידי יצחקי כמועדפת.

אפשרות שנייה הייתה להמשיך עם הנוסח הקיים שהופקד על ידי המועצה, המבסס את תוספת הזכויות על שטחה של "קומה רעיונית" ולא על שטח הבנייה בפועל. תוכנית זו מורכבת שצפויה לגרור עררים וסכסוכים משפטיים רבים, בשל הקושי לחשב את היקף הזכויות.

האפשרות השלישית שהציג יצחקי מתבססת אף היא על שטח הקומה הבנויה בפועל, ולפיה תחושב תוספת הזכויות שתקנה התמ"א על פיה, אך על מנת ליצור כדאיות כלכלית – ניתן יהיה להוסיף 3.5 קומות ולא רק 2.5 קומות כפי שנקבע עד היום.

יצחקי ביקש את תמיכתם של חברי המועצה לשיטה המועדפת והציג בפניהם שורה של יתרונות, הישיבה הסתיימה ללא החלטה, ודיון מיוחד של המועצה בנושא זה בלבד נקבע ל20 בספטמבר.

מאמרים נוספים שיכולים לעניין אותך: 

פינוי בינוי- המדריך המשפטי המלא
פרויקטים תמ"א 38 ופינוי בינוי בטיפול משרד עו"ד אלדר אדטו
פינוי בינוי- איך לקבל את המקסימום
הכל על המיסים בתמ"א 38