חדשות תמ"א 38

תחום התמ"א 38 ממשיך לצבור תאוצה במדינת ישראל. בימים אלו אנו ערים לשינויים בחוק, בפסיקה, ובהחלטות ועדות התכנון. בעמוד חדשות זה אנו נעדכן אתכם בהתפתחויות ובכל החדש, העדכני והרלוונטי לתחום תמ"א 38.

מאמרים אחרונים:

בבקשה להיתר תמ"א 38 עפ"י היחס בין מספר יח"ד שנהרס לבין מספר יח"ד החדשות (שיקול הכרחי)

הערר הוגש על ידי חברה יזמית על רקע בחינת בקשה להיתר לביצוע פרויקט תמ"א 38 ברחוב אשתאול 5 ברמת גן. הערר הוגש על החלטתה של הועדה המקומית לבטל את כל החלטותיה הקודמות בקשר לאישור פרויקט תמ"א 38 בטענה כי המבקשת, החברה היזמית, הטעתה את הועדה בנוגע למספר יחידות הדיור הקיימות בנכס וכי על כן אין מקום להתיר המבוקש.

2 החלטות שונות לעניין תמריצי תמ"א 38

בהחלטת ועדת הערר המחוזית- מחוז חיפה נקבע כי, נקודת המוצא של הוראות תמ"א 38 היא כי על וועדה מקומית לאשר את הענקת תמריצי תמ"א 38, ואין נדרש מהמבקש את אותם תמריצים להוכיח הצדקה תכנונית לקבלם.

הממשלה אישרה הקמת רשות להתחדשות עירונית – תמ"א 38 ו- פינוי בינוי

ממשלת ישראל אישרה את התוכנית להקמת הרשות להתחדשות עירונית – תמ"א 38 ו- פינוי בינוי, במסגרת תוכנית הדיור הלאומית שמקדם שר האוצר, וזאת לאחר שהליכי חקיקה בעניין נעצרו בממשלה הקודמת לאור פיזורה המוקדם. הממשלה אישרה כעת את ההצעה להקמת רשות להתחדשות עירונית שתהיה כפופה למשרד הבינוי.

החייאת חברה לצורך ביצוע פרויקט תמ"א 38

תובענה שהוגשה לבית משפט המחוזי בלוד, בפני השופט יעקב שפסר חיזקה את מעמדה של עסקת תמ"א 38 וקבעה כי גם אם יש צורך בהחייאת חברה (שכבר אינה רשומה במרשם החברות), בכדי לבצע פרויקט תמ"א 38, אכן הפעולה תבוצע.

לאחרונה פורסמה החלטה של ועדת הערר המחוזית של תל אביב, בראשותה של יו"ר הוועדה, עו"ד גילת אייל היוצרת מציאות תכנונית חדשה בנושא חישוב זכויות במסגרת תמ"א 38/2 (הריסת בניין והקמתו מחדש .

חשיבות ביטוח דירה או מבנה בפרויקט תמ"א 38

בשנים האחרונות מבוצעים יותר ויותר פרויקטים של תמ"א 38 בישראל, שמטרתם לחזק מבנים ישנים בפני רעידות אדמה פוטנציאליות. ברוב המוחלט של הפרויקטים, העבודה מתנהלת על מי מנוחות ובסופו של דבר כול הצדדים יוצאים מרוצים. עם זאת, לא אחת נוצר מצב שבו הקבלן גורם לנזקים במבנה שבו פעל. במקרים האלו בדרך כלל מתחילים הדיירים לעיין בפוליסות הביטוח שלהם, על מנת לבדוק ולברר האם הנזקים הספציפיים שנגרמו במהלך הפרויקט, אכן מכוסים בפוליסה.