המדינה תממן מנהלת התחדשות עירונית ברשויות המקומיות

בדיון שהתקיים בוועדת הרפורמות בנושא הנחיצות של הקמת מינהלת להתחדשות עירונית בערים השונות לטובת קידום פרויקטים של פינוי בינוי ועסקאות תמ"א 38, הודיע חבר הכנסת ויו"ר ועדת הרפורמות בכנסת אלי כהן כי:

"מינהלת התחדשות עירונית בערים זה משהו שהוכיח את עצמו. זו כתובת לבעלי דירות לפנות לגורם בעירייה שיעזור לקדם פרויקט תמ"א 38 או פינוי-בינוי. זה כבר פועל בתל-אביב, ראשון-לציון, ירושלים והרצליה בהצלחה, ואני חושב שזה צריך להיות בכל הערים. לכן החלטנו היום בוועדה שהמדינה תממן הקמת מינהלת התחדשות עירונית ברשויות המקומיות. מדובר בתקצוב מדינה של 50% ממינהלת המונה עד 3 תקנים….. מינהלת שכזו, שיכולה לעבוד מול הדיירים עוד לפני שיש יזם או קבלן בתמונה, היא הדרך הנכונה לפעול".

התקצוב על ידי הממשלה עשוי לדרבן עיריות להקים מנהלת התחדשות עירונית ולעודד פרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 בערים.

מנהלת התחדשות עירונית קיימת במספר ערים ברחבי הארץ ( תל אביב, ראשון לציון, ירושלים, וכו' ) אשר כל מנהלה אחראית לקידום תכניות של פינוי בינוי ועסקאות תמ"א  38 בעיר כאשר היא כפופה לאגף ההנדסה. מנהלת התחדשות עירונית מקלה את העומס על ראשי אגף ההנדסה ומעמידה לרשות תושבי העיר כוח אדם מקצועי ומיומן על מנת לקדם בהתאם למדיניות התכנון העירונית, את התחדשות העירונית בעיר במסגרת פרויקטים של תמ"א 38 ופינוי בינוי. תפקידיה של מנהלת ההתחדשות העירונית היא איתור מתחמי פינוי בינוי, מתחמי תמ"א 38  וקידום וניהול התכנון במתחמים אלו, סיוע בהסברה לתושבים, סיוע להתארגנות דיירים לצורך מימוש פרויקט של פינוי בינוי ולחילופי תמ"א 38,  לרבות בנוגע להליכי בחירת יזם למימוש הפרויקט וסיוע ועידוד הפעילות היזמית בתחומי פינוי בינוי ועסקאות תמ"א 38.