ממ"ד עד קצה גבול החלקה במסגרת תמ"א 38

ב- 02.09.2014 התקבלה החלטה בועדת הערר המחוזית בתל אביב על ידי יו"ר מיכה גדרון המאפשרת בניית ממ"דים עד גבול המגרש בבניין מגורים ברחוב איתמר בן אבי בתל אביב, במסגרת בקשה להיתר פרויקט תמ"א 38.

החלטת ועדת הערר הפכה את החלטת הוועדה המקומית בעיר שדחתה בקשה להיתר בנייה במסגרת פרויקט תמ"א 38 ברחוב, הנימוק העיקרי לסירובה של הוועדה היה נעוץ במדיניותה של עיריית תל אביב שלפיה ממ"דים חייבים להיבנות תוך שמירה על מרחק של 2 מטר לפחות מגבולות המגרש בצדדיו ו-3 מטר מגבולותיו האחוריים. מדיניות זו מעוגנת בתוכנית הרבעים שגיבשה העירייה עבור רבעים 3 ו- 4 במרכז העיר בתל אביב.

בין היתר, הועדה המקומית נימקה כי התוכנית לא מומלצת מבחינה אדריכלית וחיצונית ושלא הוצגו הוכחות שלא ניתן לתכנן את הממ"דים בצורה אחרת, שתתאים למדיניות הועדה במסגרת פרויקטי תמ"א 38.

היזמית של פרויקט תמ"א 38 באזור, הגישה ערעור על החלטה זו לוועדת ערר המחוזית. בהחלטתה קבעה ועדת הערר כי לאחר שסיירה במקום השתכנעה שהקמת הממ"דים עד גבול החלקה לא תגרום לפגיעה תכנונית משמעותית, בעיקר בשל העובדה כי הבניין המדובר גובל בבניין המשמש למשרדים וכי בעלי בניין זה לא הגישו התנגדות לבקשה.

"בנסיבות התכנוניות האמורות, ולאור החשיבות שאנו רואים בהוספת ממ"דים לדירות קיימות, אנו מחליטים לקבל את הערר ולאשר את ההקלה לבניית מגדל הממ"דים עד גבול החלקה כמבוקש" כך נכתב בהחלטה.

בניגוד מוחלט למדיניות עיריית תל אביב שאינה מאפשרת בניית ממ"דים עד גבול המגרש, החליט יו"ר מיכה גדרון לאפשר את המהלך ולשנות בפועל את מדיניות העירייה בנושא ממ"דים.

גדרון הבהיר בעבר את גישתו כי  "המחוקק רואה חשיבות עליונה בבניית ממ"דים, כאמצעי היעיל ביותר להגנה מפני התקפות על העורף"… לפיכך, יש לדעתנו למצות כל אפשרות לתוספת ממ"דים למבנים קיימים, גם במחיר של בנייה מעבר לקווי הבניין והגדלת הצפיפות" .

להחלטה זו עשויה להיות השלכה עקרונית על בניית מאות ממ"דים בעיר תל אביב.